menu
search
account_circle

Trump nemzetbiztonsági emberei Michael Waltzcal az élen a privát Gmail-fiókjaikról intéztek kormányzati ügyeket

külföld
április 02., 05:35

Donald Trump amerikai elnök Nemzetbiztonsági Tanácsának (NSC) több tagja – köztük Michael Waltz főtanácsadó – a privát Gmail-fiókján keresztül intézett kormányzati ügyeket, írja a Washington Post dokumentumok és amerikai tisztviselőkkel készített interjúk alapján.

Mike Waltz, a félkegyelmű nemzetbiztonsági tanácsadó 2025. március 11-én Szaúd-Arábiában.
photo_camera Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó 2025. március 11-én Szaúd-Arábiában. Fotó: SAUL LOEB/AFP

Ez rövid időn belül a második, bizalmas információkhoz kapcsolódó hasonló eset az Egyesült Államokban, a múlt héten derült ki, hogy az ország vezetése Signalon, egy csetcsoportban tárgyalt meg fontos biztonsági kérdéseket, sőt, ide véletlenül még egy újságírót is bevontak. A Spiegel pedig arról írt, hogy vezető tisztségviselőkhöz tartozó mobilszámokat, mailcímeket és jelszavakat is találtak az interneten.

A Washinton Post által átvizsgált emailek szerint Waltz egyik magas rangú munkatársa a Gmailen keresztül folytatott technikai részletekbe menő levelezést más kormányzati ügynökségek munkatársaival, érzékeny katonai pozíciókról és fegyverrendszerekről, egy folyamatban lévő konfliktussal összefüggésben. Míg az NSC tisztviselője a magán e-mail-fiókját használta, a többi érintett kormányzati címekről válaszolt.

Tisztviselők szerint Waltz a kevésbé érzékeny, ám a potenciálisan bizalmas információkat is a Gmail-fiókjára kapta, például a napirendjét és munkahelyi dokumentumokat. Előfordult, hogy naptári bejegyzéseit bemásolta a Signal alkalmazásba, hogy koordinálja találkozóit.

Szakértők szerint még a nem minősített információk továbbítása is súlyos kockázatot jelent, hiszen a nemzetbiztonsági tanácsadó kommunikációja és napirendje kiemelt célpont lehet külföldi hírszerzések számára.

Brian Hughes, az NSC szóvivője azt mondta, nincs tudomása róla, hogy Waltz a szabálytalanul használta volna privát e-mailjét, hozzátéve, amikor „régi ismerősök” munkaügyi anyagokat küldenek neki a Gmailre, gondoskodik róla, hogy átküldje azokat a hivatalos e-mail-fiókjára, megfelelve a szövetségi archiválási előírásoknak. „Waltz soha nem küldött és nem is küldene minősített információt nyílt fiókról” – mondta Hughes.

Arra a kérdésre, hogy egyik munkatársa miért használta a Gmail-fiókját érzékeny katonai témák megbeszélésére, Hughes azt válaszolta: minden NSC-dolgozó számára világos iránymutatás áll rendelkezésre arról, hogy minősített információt kizárólag biztonságos csatornákon lehet megosztani.

További források szerint Waltz több Signal-csoportot is létrehozott magas rangú kormánytagokkal érzékeny témákban, például Szomáliáról és Oroszország ukrajnai háborújáról. Hughes szerint a Signal alkalmazás használata jóváhagyott, és bizonyos esetekben automatikusan telepítik a kormányzati készülékekre. Ugyanakkor azt is mondta, hogy minősített információk megosztására nem használható, és állítása szerint Waltz soha nem tett ilyet.

Waltz az egyik ilyen Signal-csoportba rakta bele véletlenül Jeffrey Goldberget, a The Atlantic főszerkesztőjét. Ebben a csoportban a Trump-adminisztráció nemzetbiztonsági ügyekben illetékes csúcsvezetése – minden vonatkozó törvényt és biztonsági előírást megsértve – részletesen megbeszélte a jemeni húszi milícia elleni amerikai csapás részleteit. Pete Hegseth védelmi miniszter percre pontos felszállási és célhoz érkezési időpontokat, a bevetett fegyverrendszerek típusát is megírta az amerikai légicsapás előtti és közbeni percekben.

Trump a botrány kirobbanása után azt mondta, továbbra is bízik Waltzban és Pete Hegseth védelmi miniszterben, és igyekezett bagatellizálni az eset súlyosságát. „Nem rúgok ki embereket álhírek és boszorkányüldözés miatt” – mondta. A Postnak nyilatkozó kormányzati tisztviselő szerint Waltz állását viszont csak az menti meg, hogy a botrányt nem egy konzervatív, hanem egy Trump által ellenségesnek minősített újság hozta nyilvánosságra.