További
NewsletterHírlevélEventsEseményekPodcastsVideókAfricanews
Loader
Find Us
HIRDETÉS

Jön a Jazzfest Budapest magyar és külföldi zenészek közös koncertjeivel

Borbély Mihály és Gyémánt Bálint
Borbély Mihály és Gyémánt Bálint Szerzői jogok Nagy Zoltán
Szerzői jogok Nagy Zoltán
Írta: Euronews/KG
Közzétéve: A legfrissebb fejlemények
A cikk megosztásaKommentek
A cikk megosztásaClose Button

A Jazzfest Budapest április 27. és május 14. között a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit hozza el a főváros különböző helyszíneire. Többek között színpadra lép Avishai Cohen, Jojo Mayer, Dhafer Youssef, a Tribute to Esbjörn Svensson Trio, Shai Maestro, Lukács Miklós és Dresch Mihály is.

HIRDETÉS

„Képzeld el a világunkat, ezt a hatalmas, őrült globális hálót, amit modern emberi civilizációnak nevezünk… zene nélkül. A gondolat rosszabb, mint a halál. A Jazzfest Budapest különösen értékes az innovatív zenei alkotások világában, a jazz nyelvének vándorló őrzői számára, egy élő nyelv melynek virágzó kulturális összejövetelekre van szüksége ahhoz, hogy lélegezzen, hogy összekapcsolja az értékes eszmecseréket.”

Madeleine Peyroux kanadai énekesnő szavait idézte Borbély Mihály Kossuth- és Liszt-díjas szaxofonművész a Jazzfest Budapest beharangozóján. Az alapító-igazgató, Kleb Attila elmondta, hogy a fesztivált annak ellenére sikerül ismét megrendezni, hogy a külföldi tapasztalatokkal ellentétben itthon alig kap támogatást egy ilyen nemzetközi hírű kulturális esemény.

A Jazzfest Budapest 2025 programjának fókuszában az Amerikán túli jazz, azaz az európai, afrikai és ázsiai művészek állnak. A szervezők az esemény kurátoraival – Lukács Miklós cimbalomművész, Oláh Krisztián jazz-zongorista, Borbély Mihály szaxofonos, Mogyoró Kornél ütőhangszeres és Gyémánt Bálint gitáros – kiemelten fontosnak tartják, hogy a jazz erre az időszakra mindenki számára elérhető legyen, ezért számos ingyenes és crossover programmal is készülnek.

A fesztivál napfelkelte koncerttel indul a Filozófusok kertjében, aznap este az Erkel Színházban pedig Avishai Cohen lép színpadra, aki világszerte tömegeket bűvöl el nagybőgő játékával, közel-keleti és andalúz elemekkel dúsított zenéjével. A kortárs skandináv jazz és a balkáni zene keveredik az Amphitrio koncertjén, míg a Fonóban a szardíniai és a magyar népzene találkozik a Tenores di Orosei Antoni Mila & Borbély-Batyu-Mohácsy fellépésén.

A kizárólag erre az alkalomra összeállt formációk sorát az Eiffel Műhelyházban Lukács Miklós, Orbán György, Dés András és Vincent Peirani négyese nyitja: a különleges felállás mellett az accordion és a cimbalom találkozása is felejthetetlen zenei élményt ígér.

Ugyanezen a napon a Premier KultCaféban My Italian Heart címmel olasz és magyar zenészek alkalmi formációja a nemrég elhunyt zongoraművész, Chick Corea emléke és zenei hagyatéka előtt tiszteleg. 2015-ben három fiatal magyar zongorista jutott be a világ a Montreux-i Jazz Fesztivál zongoraversenyének tízes döntőjébe: Gayer Mátyás, Oláh Krisztián és Tálas Áron ismét egy színpadon zenélnek, Conor Chaplin és Gregory Hutchinson közreműködésével.

A Jazzfest Budapest egyik célja, hogy különleges produkciók jöjjenek létre: a Bacsó Kristóf Trió Fekete-Kovács Kornéllal, a Péch Lóránt Trió Balogh Máté szaxofonossal, a Cseh Péter Trió pedig Szabó Dániel zongoristával áll össze egy igazi örömzenélésre. A Grencsó 4 (Grencsó István, Benkő Róbert, Miklós Szilveszter és Dóczi Bence) az improvizáció és a zenei kísérletezés határait fogja feszegetni, míg Tobias Delius, a nemzetközi hírű német szaxofonos, Ajtai Péter, a hazai avantgárd zene egyik meghatározó alakja és Miklós Szilveszter, a kortárs jazz egyik kiemelkedő képviselője is közösen lépnek színpadra.

A fesztivál sztárjai idén Shai Maestro izraeli zongorista, Jojo Mayer, aki Me/Machine című projektjével lép színpadra, Dhafer Youssef, aki a tradicionális arab dallamokat a modern jazz improvizációval és elektronikus hangzásokkal kapcsolja össze, Rabih Abou-Khalil, aki hallgatóit a Közel-Kelet varázslatos világába repíti, a lengyel származású basszusgitáros, Kinga Glyk, Nduduzo Makhathini, akinek szerzeményeiben a jazz és a zulu kulturális örökség találkozik. Megismételhetetlen élményt ígér a 30 years of e.s.t – Tribute to Esbjörn Svensson Trio, valamint Antonio Farao, John Patitucci és Gene Jackson triójának koncertje is.

A Nemzetközi Jazznapon, április 30-án városszerte ingyenes koncertek sora mutatja be a jazz sokszínűségét. Izgalmas crossover program A Sárkány. Imposztor. Vulkán. című drámakoncert: Tóth Viktor, Weisz Gábor, Víg Mihály, Kemény Zsófi, Boncz Ádám és Márton Ágnes előadásban a szöveg és a zene improvizatív jelleggel kapcsolódik össze.

A Jazzfest Budapesten lesz látható az Eco Flight című előadás világpremierje, melyben a színház és a levegőakrobatika elemeit élőzenével, valamint képzőművészeti fényfestéssel ötvözik. Az eseménysorozatot május 14-én Dresch Mihály gálaestje zárja, melyen a jelenleg aktív három zenekara mellett különleges vendégekre és alkalmi zenei találkozásokra is számíthat a közönség.

A Jazzfest Budapest Alapítványán keresztül különleges projektek létrehozását, valamint hazai zenészek külföldi utazását lehet támogatni. Erre a célra egy adománygyűjtő oldalt is elindítottak. A Festivize aloldalaként idén elindul a fesztivál applikációja és podcast csatornája is, Kék Hang címmel.

További információ: www.jazzfestbudapest.hu

Ugrás az akadálymentességi billentyűparancsokhoz
A cikk megosztásaKommentek

kapcsolódó cikkek

Világsztárok Budapesten a Tavaszi Jazz Ünnepen

Bakui Jazzfesztivál: Ritmus és művészet ragadta magával az azerbajdzsáni fővárost

Európa egyik legjobb jazzfesztiválja, a Jazz à Vienne