A magyar és az izraeli kormányfő közös sajtótájékoztatót tartott csütörtök délután.
Csütörtök hajnalban megérkezett Budapestre Benjamin Netanjahu, az izraeli miniszterelnököt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter fogadta a Liszt Ferenc Repülőtéren. Netanjahu budapesti látogatását és külföldi utazásait éles szemmel figyeli a világ, ugyanis az izraeli kormányfő ellen 2024 novemberében népirtás gyanúja miatt elfogató parancsot adott ki az Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC). Orbán Viktor az elfogató parancs kiadása után meghívta Netanjahut Budapestre, és leszögezte, hogy amennyiben az izraeli kormányfő Budapestre érkezik, nem fogják végrehajtani az ICC parancsát.
Netanjahu érkezése után néhány órával a magyar kormány arról döntött, hogy az ország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból, a döntést Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter közölte az MTI-vel. Hozzátette, hogy a felmondási eljárást a kormány csütörtökön kezdeményezi.
Orbán Viktor csütörtökön délután 1 óra előtt nem sokkal közös sajtótájékoztatót tartott Benjamin Netanjahuval. A sajtótájékoztatót azzal kezdte, hogy elmondta: Magyarország kiáll Izrael mellett a Hamász elleni háborúban. Közölte, hogy Magyarország a zsidó-keresztény civilizáció egyik központja Európában, és hozzátette, hogy a magyar zsidó közösség biztonságban van.
"Magyarországon nem lengettek Hamász-zászlókat, és ezután sem fognak" - mondta Orbán, kiemelve, hogy a rasszizmussal szemben zéró tolerancia van Magyarországon, és hozzátette, hogy a migráció nem érinti Magyarországot. Közölte, hogy Magyarországnak nemzeti érdeke, hogy Izrael biztonságos ország legyen, majd a gazdasági kérdéseket vette elő: Orbán elmondta, hogy 150 izraeli vállalat van Magyarországon, és hogy a magyar-izraeli vállalati közösség együttműködése jó. Orbán hangsúlyozta, hogy Magyarország Izraeltől számos védelmi- és haditechnikai eszközt vett.
Orbán végül megerősítette Gulyás Gergely délelőtti bejelentését, hogy Magyarország kilép az ICC-ből, és hozzátette, hogy azért hozták ezt a döntést, mert az ICC politikai bíróság lett, miközben valaha egy fontos, független, nemzetközi bírói fórum volt. Az ICC-ből való kilépésről szóló javaslatot Szijjártó Péter nyújtja be a parlamentnek csütörtökön.
Orbántól ezek után átvette a szót Netanjahu, és megemlékezett arról, hogy 1991-ben járt itt először, és hogy akkoriban nem tudott sokat Magyarországról, és hogy csak a gulyást, Puskást és Gábor Zsazsát ismerte. Netanjahu a két ország kapcsolatáról pozitívan nyilatkozott, és megköszönte, hogy Orbán az EU és az ICC ellen is kiáll Izrael mellett, majd az ICC-t korrupt szervezetnek minősítette.
Az izraeli kormányfő azt mondta, hogy Európában terjed az antiszemitizmus, és közölte, hogy Magyarország példaértékűen kezeli a zsidó lakosságot. Netanjahu kiemelte, hogy Izrael focicsapatáról Magyarország gondoskodik.
Az izraeli kormányfő végül arról beszélt, hogy országa Magyarországgal együtt védi a judeo-keresztény civilizációt Irán és az általa pénzelt olyan terrorszervezetek ellen, mint a Hezbollah és a Hamász. Közölte, hogy a Hamászt el fogják pusztítani. A sajtótájékoztató ezzel véget ért.
Netanjahu korábban hivatalos látogatáson járt Donald Trump amerikai elnöknél (jelzésértékű vizit, de megjegyzendő, hogy az Egyesült Államokban nem fenyegette a letartóztatás veszélye, ugyanis az ország nem tagja az ICC joghatóságának), és van egy meghívása Németországba is Friedrich Merz soron következő kancellártól. Merz korábban bírálta az ICC Netanjahu elleni döntését, és azt mondta, hogy az izraeli kormányfőnek nem kell a letartóztatástól félnie, amennyiben német földre lép.
Magyarországnak írásos értesítést kell küldenie kilépési szándékáról az ENSZ főtitkárának, és a közléstől számított egy éven belül hatályosul a lépés. „Netanjahu úr látogatásával kapcsolatban a Bíróság a szokásos eljárásokat követte, miután elfogatóparancsot adtak ki. A Bíróság emlékeztet arra, hogy Magyarországnak továbbra is kötelessége együttműködni az NBB-vel” , mondta a BBC-nek Fad El-Abdullah, a hágai bíróság szóvivője.